Przegląd samochodowy – kluczowy element utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji

27 kwiecień 2023
Autor 

Przegląd samochodowy to regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, które jest niezbędne dla jego bezpiecznego i wydajnego funkcjonowania. W tym artykule omówimy, na czym polega przegląd samochodowy, dlaczego jest tak ważny oraz jakie elementy są poddawane kontroli podczas tego procesu.

I. Znaczenie przeglądu samochodowego

1. Bezpieczeństwo

Regularne przeglądy samochodowe są kluczowe dla bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. W trakcie przeglądu specjaliści sprawdzają wszystkie newralgiczne punkty pojazdu, aby upewnić się, że nie ma żadnych usterek, które mogłyby prowadzić do wypadków czy awarii.

2. Wydajność

Przegląd samochodu pozwala na wykrycie ewentualnych problemów, które mogą wpływać na wydajność pojazdu. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie odpowiednich napraw czy wymiany zużytych części, co przekłada się na niższe zużycie paliwa oraz lepsze osiągi.

3. Oszczędność

Regularne przeglądy pomagają uniknąć kosztownych napraw wynikających z zaniedbań. Wymiana uszkodzonych czy zużytych części na czas może zapobiec większym awariom, które są często bardzo kosztowne.

II. Elementy poddawane kontroli podczas przeglądu samochodowego

1. Układ hamulcowy

Jeden z kluczowych elementów poddawanych kontroli podczas przeglądu samochodowego. Specjaliści sprawdzają stan tarcz, klocków oraz płynu hamulcowego, aby upewnić się, że układ hamulcowy działa prawidłowo.

2.Oświetlenie

Kontrola oświetlenia obejmuje sprawdzenie stanu świateł mijania, drogowych, przeciwmgielnych, kierunkowskazów oraz świateł stopu. Nieprawidłowo działające oświetlenie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

3. Układ wydechowy

Przegląd samochodowy obejmuje kontrolę układu wydechowego, w tym sprawdzenie szczelności oraz ewentualnych przecieków. Niesprawny układ wydechowy może prowadzić do wzrostu emisji szkodliwych substancji oraz obniżenia osiągów pojazdu.

4. Opony

Kontrola opon obejmuje sprawdzenie ich bieżnika oraz ciśnienia. 

5. Układ kierowniczy i zawieszenie

Podczas przeglądu samochodowego specjaliści dokładnie sprawdzają układ kierowniczy oraz zawieszenie pojazdu. Kontrola obejmuje między innymi sprawdzenie sworzni, tulei oraz amortyzatorów. Uszkodzenia tych elementów mogą prowadzić do pogorszenia się prowadzenia pojazdu oraz komfortu jazdy.

6. Układ chłodzenia i ogrzewania

Kontrola układu chłodzenia obejmuje sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego, stanu węży oraz szczelności układu. Działa to na korzyść zarówno silnika, jak i komfortu jazdy, gdyż sprawny układ chłodzenia wpływa na optymalną temperaturę pracy silnika oraz ogrzewanie kabiny.

7. Akumulator i układ elektryczny

Podczas przeglądu samochodowego kontrolowany jest także stan akumulatora oraz ogólny stan układu elektrycznego pojazdu. Specjaliści sprawdzają, czy wszystkie przewody są prawidłowo podłączone, a także czy nie ma żadnych uszkodzeń czy zwarcia, które mogłyby prowadzić do awarii elektrycznych.

8. Płyny eksploatacyjne

W trakcie przeglądu samochodowego kontrolowane są również poziomy płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn w spryskiwaczach czy olej silnikowy. Uzupełnienie płynów do odpowiednich poziomów zapewnia prawidłowe działanie poszczególnych układów.

9. Filtry

Kontrola stanu filtrów, takich jak filtr powietrza, filtr oleju, filtr paliwa czy filtr kabinowy, również jest ważnym elementem przeglądu samochodowego. Wymiana zużytych filtrów wpływa na lepsze osiągi silnika oraz poprawia jakość powietrza w kabinie pojazdu.

III. Jak często należy przeprowadzać przegląd samochodowy?

Częstotliwość przeglądów samochodowych może różnić się w zależności od wieku pojazdu, jego przebiegu oraz rekomendacji producenta. Zazwyczaj jednak zaleca się przeprowadzanie przeglądu samochodowego co 12 miesięcy lub co 15-20 tysięcy kilometrów. Warto jednak pamiętać, że niektóre elementy, takie jak wymiana oleju czy filtrów, mogą wymagać częstszych kontroli.

Regularne przeglądy samochodowe są kluczowe dla utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji oraz zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Dlatego warto dbać o swoje auto, korzystając z usług wykwalifikowanych specjalistów oraz przestrzegając rekomendacji producentów dotyczących częstotliwości przeglądów i wymiany poszczególnych elementów. Warto również pamiętać, że każdy kierowca powinien regularnie kontrolować stan swojego pojazdu, tak aby szybko reagować na ewentualne problemy i utrzymać auto w jak najlepszej kondycji.

IV. Przygotowanie do przeglądu samochodowego

1. Zapoznanie się z instrukcją obsługi

Przed przeglądem samochodowym warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, aby poznać rekomendacje producenta dotyczące wymiany poszczególnych elementów oraz częstotliwości przeglądów.

2. Numer rejestracyjny i dokumentacja

Podczas przeglądu samochodowego konieczne jest przedstawienie dokumentacji pojazdu, takiej jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Dzięki tym dokumentom specjaliści mogą poznać dane techniczne auta oraz jego historię serwisową.

3. Sprawdzenie stanu pojazdu

Przed przeglądem warto samodzielnie sprawdzić stan swojego pojazdu, np. kontrolując poziom płynów eksploatacyjnych, oświetlenie czy stan opon. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przeglądu samochodowego.

V. Co zrobić po przeglądzie samochodowym?

 1. Zapoznanie się z raportem

Po przeprowadzonym przeglądzie samochodowym warto dokładnie zapoznać się z raportem sporządzonym przez specjalistów. Zawarte w nim informacje dotyczące stanu pojazdu oraz ewentualnych usterek pomogą właścicielowi zdecydować o dalszych krokach, takich jak naprawy czy wymiana poszczególnych elementów.

2. Planowanie przyszłych przeglądów

Na podstawie raportu z przeglądu samochodowego oraz rekomendacji producenta można zaplanować przyszłe przeglądy oraz wymiany poszczególnych części. Warto wprowadzić te informacje do kalendarza, aby nie zapomnieć o ważnych terminach.

3. Dbanie o samochód na co dzień

Pamiętajmy, że przegląd samochodowy to nie wszystko. Kluczowe dla utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji jest dbanie o niego na co dzień, np. poprzez regularne sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych, kontrolowanie oświetlenia czy utrzymanie czystości wnętrza i silnika.

Podsumowując, przegląd samochodowy to nieodłączny element właściwej eksploatacji pojazdu. Regularne kontrolowanie stanu technicznego auta przekłada się na jego bezpieczeństwo, wydajność oraz oszczędności. Warto zatem dbać o regularne przeglądy samochodowe oraz pamiętać o codziennej dbałości o stan pojazdu.

 

Reklama

Polecane

 • Ładowarka Stef-pol EST-505 12V 0,5A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-505 12V 0,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 2 ÷ 8Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT EFB
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT podzielone są przez producenta na różne serie, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami oraz parametrami technicznymi. Z racji tego trzeba wziąć pod lupę wszystkie dostępne możliwości, aby mieć pewność, że dany akumulator spisze się poprawnie w nowoczesnych pojazdach, z dostępem do rozbudowanych systemów. Jeśli będzie się szukało…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop oraz system hamowania regeneracyjnego. Dzięki technologii AGM (Absorbent Glass Mat) akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Czy warto kupować oryginalne części samochodowe?
  • piątek, 14 czerwiec 2024

  Kiedy nadchodzi moment wymiany części w naszym samochodzie, stajemy przed dylematem: wybrać oryginalne części samochodowe czy zamienniki? Ten artykuł pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i wskaże, dlaczego warto inwestować w oryginalne części OE, szczególnie te sprzedawane przez Motorpol.

  Czytaj więcej
 • Prawo jazdy kategorii C i C+E: Jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciężkich pojazdów?
  • środa, 12 czerwiec 2024

  Czy zastanawiałeś się, jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych i rozpocząć karierę jako kierowca zawodowy? Prawo jazdy kategorii C oraz C+E otwiera drzwi do wielu możliwości, ale proces jego uzyskania może wydawać się skomplikowany. W naszym artykule szczegółowo omówimy wszystkie etapy. Dowiesz się również, jakie są możliwości zatrudnienia po zdobyciu prawa jazdy kategorii C, a także C+E oraz jakie umiejętności warto rozwijać, aby stać się bezpiecznym i pewnym siebie kierowcą. Nasze porady i wskazówki pomogą Ci przejść przez ten proces z większym spokojem i pewnością siebie.

  Czytaj więcej
 • Opony używane — oszczędność czy ryzyko?
  • wtorek, 11 czerwiec 2024

  Szukasz sposobu na zaoszczędzenie na oponach? Rozważasz zakup opon używanych? Zanim zdecydujesz się na taki krok, przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, kupując używane opony, i pomożemy Ci ocenić, czy to dobry wybór dla Ciebie.

  Czytaj więcej
 • 8 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas kupowania wyposażenia samochodowego przez Internet
  • poniedziałek, 10 czerwiec 2024

  Dziś w Internecie można kupić niemal wszystko. Nawet narzędzia i części samochodowe można już z łatwością przeglądać, porównywać i zamawiać nie ruszając się z fotela. Wygoda charakteryzująca zakupy online jest nieporównywalna do niczego innego. Niestety, nie wszystko jest jednak tak piękne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Kupując jakiekolwiek sprzęty związane z branżą motoryzacyjną, łatwo natrafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą próbowali wzbogacić się Twoim kosztem.

  Czytaj więcej

News

 • MobiCars: Elastyczne Rozwiązanie Transportowe dla Podróżujących i Firm
  • środa, 24 kwiecień 2024

  MobiCars, jedna z czołowych firm na polskim rynku wynajmu samochodów, wyróżnia się jako niezawodne i elastyczne rozwiązanie zarówno dla indywidualnych podróżujących, jak i dla przedsiębiorstw potrzebujących dostępu do floty pojazdów. Z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, firma ta kieruje się nie tylko biznesowym celem, ale także pasją do mobilności oraz świadczenia kompleksowych usług transportowych, które nie tylko ułatwiają życie, ale również wspierają cele biznesowe klientów.

  Czytaj więcej
 • Jak tanio znaleźć odpowiednie części karoserii do swojego pojazdu: Poradnik dla konsumentów
  • czwartek, 29 luty 2024

  Każdy właściciel samochodu prędzej czy później spotka się z koniecznością naprawy karoserii. Niezależnie od tego, czy jest to wynik drobnej stłuczki, czy działania czynników zewnętrznych, uszkodzone elementy nadwozia nie muszą oznaczać katastrofy dla Twojego portfela. Istnieje kilka sposobów na tanią i efektywną naprawę, które pozwolą przywrócić pierwotny stan pojazdu bez konieczności wydawania fortuny. Chętnie Ci je przybliżymy!

  Czytaj więcej
 • Odkryj Świat Toyoty: Proace City i Proace Verso Long - Twoje Idealne Samochody Dostawcze!
  • poniedziałek, 05 luty 2024

  Poszukiwanie idealnego samochodu dostawczego dla Twojej firmy może przypominać poszukiwanie igły w stogu siana. Czy chcesz coś bardziej kompaktowego, czy potrzebujesz większej przestrzeni ładunkowej? A co z wydajnością i komfortem jazdy? Nie martw się! Toyota ma odpowiedź na Twoje potrzeby. Z szeroką gamą modeli, od Proace City po obszernego Proace Verso Long, Toyota Professional oferuje pojazdy dostawcze, które naprawdę zasługują na uwagę.

  Czytaj więcej
 • Zasilanie przyszłości: Jak akumulatory wpływają na wydajność i trwałość nowoczesnych urządzeń
  • wtorek, 27 czerwiec 2023

  Dzisiejsza technologia pędzi naprzód w niebywałym tempie. Wizje przyszłości nieraz spełniają się na naszych oczach, a my wciąż oczekujemy więcej. Jednym z aspektów, na które społeczeństwo patrzy z wielkim oczekiwaniem jest zasilanie naszych nowoczesnych urządzeń. W tej dziedzinie akumulatory odgrywają kluczową rolę wpływając zarówno na wydajność, jak i trwałość urządzeń, które używamy na co dzień. Jak to się dokładnie dzieje?

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 5891 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 10208 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 9473 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 7748 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i w ten sposób chroni ładowarkę przed uszkodzeniem. Z efektywnością do 92%, ładowarki Blue Power emitują czterokrotnie mniej ciepła w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Dodatkowo, kiedy bateria jest naładowana, zużycie prądu spada dzięki spadkowi mocy do 0,5W, co jest wynikiem od pięciu do dziesięciu razy lepszym niż konkurencyjne urządzenia.

  Odsłony: 5319 Czytaj więcej
 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 8301 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 8181 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 8210 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743